0
0
0

Фарфор

Матеріалом для виготовлення порцеляни (фарфору) служить глиняна маса, склади якої дуже різні, проте основою є особлива глина, що має назву «каолін». На відміну від фаянсу дана глина надає фарфору головні його властивості: відносну прозорість, білизну, непроникність для води і звичайно ж твердість. Залежно від складу фарфорової маси і глазурі розрізняють твердий і м'який фарфор, а також різновид м'якого фарфору, який називають кістяним фарфором.Порцеляні притаманна висока щільність, опірність жару й кислотам, спечений, непроникний для води і газів черепок, просвічуваність у тонких (до 2,5 мм) шарах, білизна з блакитним відтінком. При легкому ударі по краю виникає тривалий мелодійний звук (до речі, так можна перевірити, чи виріб неушкоджений, тоді звук буде короткий)

Порцеляновий посуд можна використовувати в мікрохвильовій печі, за винятком якщо є елементи золотого і платинового малюнка.

Порцеляновий посуд можна використовувати в посудомийній машині.

Рекомендується ставити посуд в середньорозігріту духову шафу і поступово нагрівати до необхідної для приготування їжі температури. Температура приготування не повинна перевищувати 180 - 220 ° С.